Correct Answer: Rs. 2400
Explanation:
∵ Three dozen = 3 x 12 = 36 ∴ The cost if 1 mango = Rs. 245 / 36 ∴ The cost of 363 mangoes = Rs. (245 / 36) x 363 = Rs. 2470.42 = Rs. 2400. (Approximately)