Let price of ghee before increment = ₹ N
Consumption = 10 kg
Then, expenditure on ghee = ₹ 10N
After increment,
Expenditure on ghee = 110% of 10N = 11N
Price of ghee = 132% of N = (N x 132)/100 = 33N/25 per kg
∴ Now consumption = (11N x 25) / 33N kg
= 81/3 kg